TwinStar II

 • Název: Twinstar II
 • Výrobce: Multiplex
 • Typ modelu: Kit
 • Obtížnost: mírně pokročilý
 • Rozpětí: 1420 mm
 • Délka: 1085 mm
 • Plocha křídla: 43dm2
 • Letová hmotnost: cca 1500g
 • Motor: 2x Emax CF2812
 • Regulator: 2x HobbyKing (Turnigy) 30A
 • Aku: Li-Poly 3s1p ZIPPY 3000 mAh

Tento model jsem koupil na doporučení Davida z www.rcexplorer.se pro experimentování s FPV.

Potěšila mne propracovanost konstrukce a perfektní stavební návod. Absence české verze návodu sice první dojem trochu pokazí, ale model se dá sestavit podle obrázkového návodu v originál manuálu, takže to zase tak moc nevadí.

Model je vyroben z materiálu podobném EPP s názvem Elapor. Je to podle mého názoru o něco houževnatější a pevnější materiál, na pohled připomínající spíše polystyren (kuličky). Díky tomuto materiálu je letadlo prý odolné. Uvidíme. 😉

Z důvodů vyššího zatížení modelu součástmi FPV jsem se rozhodl použít střídavý pohon. Na internetovém obchodě HobbyKing z HongKongu jsem nakoupil střídavé motory Emax CF2812 s tahem až 700g a střídavé regulátory HobbyKing ( turnigy ) 30A. Protože bude model vybavený kamerou, rozhodl jsem se pro stabilizaci letu Gyrem. Snad to bude fungovat. Pro křidélka jsem koupil digitální serva

Na ničem jsem nešetřil, příjmač Futaba Faast 6414 je toho dokladem. V plánu mám i použití řiditelného podvozku, ale to jsem zatím odložil.

Vybalení z krabice
Motorové lože

Nebudu zde kopírovat návod ke stavbě, takže se zaměřím jenom na změny které souvisí s použitím střídavého pohonu o další úpravy.

Nejprve jsem upravil originální motorové lože. Bylo třeba jej zkrátit a vyvrtat nové otvory.

Připojení regulátorů

Originální rozvodnou destičku pro napájení motorů a křidélkových serv jsem upravil pro napájení a ovládání regulátorů. Destička teď nahrazuje „Y“ kabel. Zde vyvstala otázka propojení BEC-ů regulátorů. Opět mi výborně poradil David z webu www.rcexplorer.se. Regulátory v sobě mají obvody BEC obvykle paralelně řazené kvůli zvýšení proudové zatížitelnosti, takže připojením dalšího regulátoru děláme vlastně totéž co výrobce. POZOR !! Napětí BEC-u u obou regulátorů se nesmí příliš lišit. Odchylka do 0,5V by neměla způsobit problémy. V případě většího rozdílu napětí jeden BEC odpojte ( červený vodič ! ). Záporné póly (černý vodič) musí zůstat propojené !

Připojení motorů

Regulátorům jsem odpájel původní vodiče pro připojení motoru a na jejich místo zapájel dutinkové zlacené konektory. Konektory používám pro motory z praktického důvodu. Motory nebo regulátory jsou snadno vyměnitelné. Zde se to ale ukázalo jako nepraktické kvůli malému prostoru v motorové gondole, takže jsem nakonec připájel dráty od motoru přímo na destičku regulátoru.

POZOR !! Tuto činnost doporučuji jen zkušeným radioamatérům, kteří vlastní mikropájku s nastavitelnou teplotou pájecího hrotu. V případě použití páječky bez přesné regulace teploty nebo neodborné manipulace s destičkou regulátoru hrozí nevratné poškození !!!

Příjmač a antény

Je doporučeno aby antény 2,4 GHz příjmače svíraly úhel 90 stupňů. Anténa nesmí být pokroucená. Z příjmače vedou dva koaxiální kabely, které jsou několik centimetru od konce zbavené izolace a stínění. To je teprve anténa. Skvělý nápad jak dodržet úhel a ochránit anténu před deformací jsem nalezl opět u Davida na www.rcexplorer.se. Koaxiální kabel s anténou vložit do kousku plastového bovdenu který se používá pro táhla. Bovden se dobře tvaruje teplem, takže snadno dosáhneme požadovaných úhlů, anténa je za letu chráněna před deformací a zároveň je v prostoru mimo trup letadla a co možná nejdál od zdrojů rušení.

Podvozek

Připravený mám podvozek s řiditelným předním kolem a výkyvným mechanismem hlavních kol. Zatím jsem se rozhodl jej nepoužit, dokud neotestuji vlastnosti a především výkon s FPV sestavou.

Testovací let

Testovací let dopadl dobře. Výkonu je dostatek. Trochu delší na přistání, výborně plachtí. Podvozek zatím dávat nebudu. Sledujte video níže.

TwinStar II

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek