Toshiba Camileo P10 II.

Jak jsem zmínil dříve, původní objektiv kamery má příliš dlouhou ohniskovou vzdálenost ( malý zorný úhel ), což negativně ovlivňuje kvalitu videa. Širokoúhlé objektivy jsou dostupné na Range Video stránkách. Tyto kvalitní objektivy se dobře vejdou do originálního držáku objektivu na snímačovém modulu. ALE ! Tyto objektivy nemají infračervený filtr, který je nezbytný. Prozkoumal jsem originál objektiv a zjistil jsem, že v tomto objektivu je poslední element právě IR filtr. Je to tenky skleněný disk potažený infračerveným ochranným filmem. Bingo !! Originální objektiv je plastový, takže jej budu schopen opatrně rozebrat a filtr vyjmout, aniž bych jej poškodil.

Za pár minut velmi opatrné práce se skalpelem jsem jej držel v ruce. Zkusil jsem jej nalepit na zadní stranu nového objektivu a … funguje skvěle !

Několikrát jsem řekl, ze nový objektiv dokonale zapadá do původního držáku objektivu. No není to úplně pravda. Původní držák musí být mírně upravený. Za prvé, nový objektiv je delší než původní a má jinou ohniskovou vzdálenost. To znamená, že musí být dál od snímače, ale držák není dost dlouhý. Jenomže držák je možné namontovat obráceně, což pomůže oddálit objektiv od snímače. To je ideální. Ale přináší to nový problém, světlo proniká kolem držáku 🙁 Takže musím udělat nějaké stínění okolo objektivu v držáku až ke snímači.

Jako stínění výborně posloužila hmoždinka průměr 14 mm ze které jsem vyřízl kroužek cca 5mm vysoký. Ten perfektně vyplnil mezeru mezi držákem a snímačem, takže již žádné světlo neproniká mimo objektiv.

K připevnění Infračerveného filtru jsem použil kroužek z oboustranné lepící pásky na koberce, aby bylo možno filtr v případě potřeby přendat na jiný objektiv.

Protože nový objektiv je v závitu držáku trochu volný, vložil jsem mezi objektiv a zavit držáku kousek papíru. Tím jsem dosáhl značné pevnosti při otáčení, takže po zaostření už není třeba objektiv fixovat, samovolné otočení nehrozí.

Nyní zbývá už jen připevnit objektiv na polohovací mechanismus ( pro začátek volím jen jedno servo pro stranové otáčení ). K tomu jsem využil kousek původního krytu z kamery a páku serva. Přišrouboval jsem modul snímače k páce serva dvěma šroubky. O montáži na letadlo se více dozvíte ZDE

Toshiba Camileo P10 II.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek