RC spínač osvětlení II.

Koupil jsem v HK osvětlovací pás ze zelených diod na osvětlení TORO 900 a k tomu jsem se rozhodl postavit spínač s obvodem 4013 technologii SMT. Na první pokus to nedopadlo zle. Návrh plošného spoje jsem realizoval pomoci free verze skvělého programu Eagle. Plošný spoj jsem vytiskl laserovou tiskárnou na lesklý papír ( podklad pod samolepky ) a pomocí žehličky přenesl na cuprextit. Pak už stačilo jen ponořit na několik minut do chloridu železitého a mohl jsem začít pájet. Koupil jsem si speciální pájecí pastu pro SMD technologii, speciální hrot pájky a pochopitelně i SMT součástky. První chyby jsem se dopustil už nákupem některých součástek velikosti 603. Ty jsou tak titěrné, že jejích pád na koberec znamená definitivní ztrátu. Dálší problém je s pájením. Udržet součástku na místě je opravdu oříšek. Bez lupy dobré pinzety se neobejdete.

Nakonec se mi dílo podařilo a spínač osvětlení je na světě. První verze plošného spoje je zbytečně veliká, doufám, že až zakoupím fotocitlivý cuprextit, podaří se mi spínač ještě zmenšit.

Instalace osvětlení na Toro 900:

Jako hlavní osvětlení používám tři 3mm LED. Dvě na okrajích křídel a jednu vzadu pod motorem, připojené přímo na baterii. Každá ze tří LED má jinou barvu aby bylo jasné v jaké poloze se letoun právě nachází, bez ohledu na kvalitu signálu a funkčnost spínače. Přes spínač pak připojuji pás z LED. Ten je z výroby opatřen samolepící vrstvou, kterou jsem využil k jeho připevnění na náběžnou hranu křídla. Tu jsem nejprve nožem seříznul aby vznikla rovná plocha pro přilepení pásu. Pás jsem rozdělil na 3 díly, dvakrát devět a dvě pole po 3 diodách. Nejkratší část jsem přilepil na spodek trupu. Za letu tak světlo dělá zajímavý efekt leticí šipky.

Vysoce svítivé 3mm diody použité jako hlavní osvětlení plně dostačují při běžném létání za šera i za úplné tmy. Dost řečí, sledujte videoukázku a fotografie.

RC spínač osvětlené na TORO 900 v akci.
RC spínač osvětlení II.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek