Osciloskop v PC II

Tento osciloskop v PC dobře poslouží pro přibližné sledování střídavých signálů v omezeném frekvenčním rozsahu s malou přesností. Protože jsem potřeboval sledovat i signály stejnosmerné ( impulzy ), hledal jsem nějaké lepší řešení.

Nabidka mezi PC osciloskopy je velmi široká, od jednokanálových PICO sond přes 4 kanalové digitální osciloskopy až po vysokofrekvenční osciloskopy v cenách blížích se 10 000 dolarů. V podstatě se dá říct, že PC osciloskopy nejsou nijak výrazně levnější variantou a dnes jsou v nabídce i samostatné osciloskopy podobných parametrů i v těch nejnižších cenových relacích. Už jsem byl rozhodnutý pořídit si tento model firmy OWON, když jsem pak narazil na tento internetový obchod. Ceny samostatných osciloskopu velmi lákavé, 40 MHz osciloskop se sample rate 500Ms/s za 360 dolarů, to je bezkonkurenční nabídka !! Zaregistroval jsem se a už jsem chtěl nakupovat, ale pak jsem si všiml ze jsem teprve 77 zaregistrovaný zákazník a že obchod funguje velmi krátce. Zvítězila u mne nedůvěra a nákup jsem si rozmyslel. Příliš lákavá nabídka v příliš novém obchodě s minimem zákazníků je prostě pro mne příliš riskantní kombinace.

Nakonec jsem se rozhodl pro PC osciloskop Voltcraft DSO-2090. 2 kanálový 40 MHz digitální osciloskop se sample rate 100Ms/s. max. vstupní napětí 35V. Parametry jsou kompromisem s cenou, ale nákup proběhl od proveřené obchodní značky takže malé riziko. Cena 5500 CZK (295 dolarů ) včetně dopravy. Výrobcem těchto osciloskopů je čínská firma Hantek. K sehnání je i software pro Linux, výrobce však dodává pouze software pro Windows.

K přístroji se nedodává sonda, takže jsem musel ještě koupit sondu. Vybral jsem nějakou univerzální s přepínáním poměrů 1:1 a 1:10 s dolaďovacími prvky za cca 700 CZK.

Na fotografiích můžete vidět vnitřní uspořádání osciloskopu i kvalitu provedeni. Myslím, že je to dobré. Vstupní díly jsou oddělené stínícími plechy, vnitřek plastové krabičky je obalen také stínící folií. Nemám ambice provádět nějaké rozsáhlé testování kvality, nejsem na to vybaven ani přístrojově, ani znalostma. Zatím jsem osciloskop použil dvakrát a pokaždé pracoval dle očekávání. Osciloskop je vybaven generatorem pravouhlého signálu 1kHz který zobrazuje perfektně. Také řídící signál z vysílače zobrazuje tak jak by mel vypadat. Takže uvidíme do budoucna, zda se objeví nějaké problémy. Zatím jsem spokojený.

Osciloskop v PC II

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek