Oprava myčky nádobí Electrolux ESL 66010

Závada nastala

Možná to znáte. Dáte mýt přes noc nádobí a ráno je nádobí špatně umyté, mokré a částečně i mastné. Přemýšlíte co jste tam dali špatně, jestli je tam dost té či oné náplně. Pak zkusíte spustit mytí přes den, a hle. Myčka myje studenou vodou.

Závada je tedy zřejmá. Nejde ohřev vody. Co s tím? O to jak jsem to řešil já se s Vámi chci podělit.

Setkání s „opravářem“

První asi každého napadne, zkusit zavolat opraváře. Po několikerém telefonování jsem zjistil, že sehnat opraváře měsíc před vánocema je docela potíž. Nakonec se jeden uvolil, že přijede. Vybaven šroubovákem a ohmmetrem rozebral myčku, našel topné těleso a změřil zda není přerušené. Po tomto zjištění konstatoval, že je vadná „super hi-tec“ řídící jednotka které nerozumí a je třeba jí objednat. Bude stát asi 4000,- a bude to trvat, protože je před vánocema a všude mají inventury. A že je to normální, že u myčky je buďto spálené těleso nebo vadná řídící jednotka.

Opravář dělá, že neexistuje

Po dvou měsících ručního mytí jsem zkusil zavolat opraváři, ale bez úspěchu. Hledal jsem na internetu a zjistil, že existuje pár stránek, kde se dají náhradní díly objednat a bez dlouhého čekání je koupit. Opravář tedy tak trochu kecal, nebo je neznal a spoléhá se na nějaké místní lemply, kteří mu ty náhradní díly objednávají.

Vystřízlivění ze značek

Probíral jsem se těmi obchody s náhradními díly, videi na youtube s návody jak rozebrat myčku, jak vyměnit to či ono a pod. Prošel pár diskusí z USA i Evropy a zjistil, že s opraváři je to nejspíš všude stejně špatné a že lidé kutí nejen v čechách, ale i za mořem.

To dokazují celé kanály pořadů na YouTube, ukazující jak to či ono zařízení rozebrat, vyměnit vadné části a zase zprovoznit. Například kanál pořadů od serveru applianceasisstant.com na YouTube.

Přišel jsem také na to, že náhradní díly jsou univerzílní napříč různými typy i výrobci. Tedy že výrobci fungují jako montovny, které sestavují ze stavebnice výrobky a prodávají je pod svým jménem. Na druhou stranu je to docela dobrá zpráva, protože je díky tomu k nalezení dost informací o konkrétním výrobku.

Reverzní inženýring

Náhradní řídící jednotka stojí téměř 6000 což je více než třetina ceny celé myčky ( 4000 stojí bez firmware ). U mne zvítězil spořivý duch, zvídavost technika a ego. Pustil jsem se na čtyřměsíční dobrodružnou cestu pokusů, omylů a zkoumání principů a vlastností takového zařízení jakým je myčka nádobí. Na konci té cesty bylo několik poznání:

  • myčka není až tak složité hi-tec zařízení jak opravář tvrdil
  • elektronika v ní je sice složitá, ale vůbec by být nemusela
  • na značky netřeba příliš dbát, většina tzv. velkých značek má společné díly
  • když se nakonec podaří vymyslet vlastní řešení, je to skvělej pocit !!

Postupně jsem došel k tomu, že závada je skutečně v řídící jednotce, která chybně vyhodnocuje stav teploty vody ( sakra! Tak von ten opravář měl nakonec pravdu ). Ostatní funkce pracují správně, takže vada firmware to pravděpodobně nebude, protože by asi nefungovala i nějaká další součást. Elektronika je v řídící jednotce velmi moderní, takže je použita technologie SMD v té nejmenší verzi, se kterou se doma velmi těžko pracuje. Naštěstí to neplatí o všech součástech. Výkonové spínací prvky zkrátka musí mít nějakou minimální velikost danou fyzikálními zákony. Takže od topného tělesa vede spoj na výkonové relé. Hle, první kandidát na příčinu závady, mechanická součástka podléhající opotřebení. Bohužel se ukázalo jako funkční. To relé je spínáno 4 ampérovým triakem řízeným mikroskopickým tranzistorem jehož báze je napojena na vývod mikročipu. Na tomto vývodu se během mytí neobjeví žádný signál, tekže ohřev pravděpodobně nespíná řídící mikročip. To může být vadou software, vadou koncového tranzistoru v mikročipu, nebo závadou v obvodu snímání teploty. Může to být také závadou toho mikroskopického tranzistoru a vývod z čipu je trvale uzeměn proražením tranzistoru.

Cesta z čidla teploty vede přes pár mikroskopických součástek bez označení k řídícímu čipu. Někde tady bude možná závada.

Snímač teploty je obyčejný termistor umístněný společně s jakýmsi optočlenem do jediné součástky.

To ovšem vylučilo opravu prostou výměnou vadné součástky, protože jsou děsně malé a na to nemám nástroje Frown

Oprava ? Nikoli – pouze workaround

Oprava je tedy vyloučená. Nákup nové řídící jednotky je vyloučen též, protože přece teď neprohraju, po tolika hodinách strávených výzkumem ( nojo, párkrát jsem na to myslel, že to vzdám, ale nevzdal ! )

Jelikož je relé funkční a řízení teploty v podstatě jednoduchý proces, nabízí se kompromisní řešení. Přidat do myčky vlastní obvod, který bude řídit relé na základě údajů z teplotního čidla. Postačí jeden tranzistor jako spínací prvek, pak odporový dělič složený z odporu, trimru a termistoru. Nakonec jsem použil chytřejší řešení s napěťovým komparátorem ( operační zesilovač ). Vše jsem vyrobil ze součástek nalezených doma v šuplíku. Většina z nich je z produkce TESLA Rožnov, tedy více než 20 let starých.

Jenomže ono to nakonec nebylo tak jednoduché jak se zdálo na první pohled. Ohřev vody v tomto modelu totiž zajišťuje průtokové topné těleso ( topná spirála omotaná kolem trubky ). To by nemělo bežet pokud skrz něj neproudí voda, aby se nepřehřálo. Snímač teploty vody je totiž umítěný v zásobníku s vodou, ale průtokové topné těleso je na trubce vedoucí k oběhovému čerpadlu, které žene vodu ze zásobníku do trysek myčky. Voda by se ohřívala jen v té trubce a rychle by se přehřála. Teplo od ohřívače by mohlo poškodit blízké plastové díly. Topné těleso je dimanované zkrátka na ohřev prodící vody, resp. na chlazení touto vodou. Obvod na řízení topení musel být tedy krapet složitější.

A nebo ne. Nakonec jsem použil to nejjednodušší řešení jaké se nabízelo. Připojil jsem napájení celého obvodu řízení teploty na napájení motoru oběhového čerpadla a problém jsem tak vyřešil v podstatě mechanicky 🙂 Sice jsem musel přidat malý transformátor, usměrňovač a stabilizátor napětí, ale vše jsem našel v šuplíku ještě z dob kdy jsem chodil do školy, takže to nestálo nic navíc.

Myčka opět funguje jak má, nádobí je čisté a suché.

Nejenže jsem ušetřil bezmála 6000 za novou řídící jednotku, ale také jsem detailně prozkoumal jak funguje myčka nádobí a užil si mnoho hodin výborné zábavy s mojí oblíbenou disciplínou, elektronikou. Navíc jsem poodhalil metody výroby moderních domácích spotřebičů a přesvědčil se o tom, co mnozí jen tuší. Že na značce domácích spotřebičů příliš nezáleží, protože valnou část dílů mají tyto výrobky společnou napříč modely a značkami.

Snad tento článek pomůže i jiným zvědavcům a hlavně těm kteří mají pocit, že ta jejich značka AEG, Elektrolux, Siemens, Bosh  nebo nějaká jiná je lepší než ostatní. Technicky je to vyloučeno.

p.s. Za ušetřené peníze jsem si upgradoval počítač na vyšší výkon 😉

Oprava myčky nádobí Electrolux ESL 66010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek