Oprava Li-pol aku sady 3s1p

POZOR !! Manipulace s akumulátory Li-pol popsaná v tomto článku je nebezpečná. Hrozí poškození zdraví i majetku. Nevhodnou manipulací můžete způsobit požár a přivodit sobě nebo někomu dalšímu vážná zranění nebo smrt. Proto si dobře rozmyslete, zda se do této činnosti pustíte a kde to budete dělat. Doporučuji důrazně, provádět tuto činost venku v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů a materiálů. Používejte ochranné brýle a rukavice. Níže jsou ukázky chování akumulátorů v případě že dojde ke zkratu nebo mechanickému poškození akumulátorů či k nesprávnému nabíjení. Pozorně si tyto zábery prohlédněte než začnete.

Koupil jsem v Číně Lipol akumulátor Turnigy 3s1p 2200 mAh a zjistil, že jeden ze článků je vadný. Jeho napětí nepřesáhlo 3,7 V při nabíjení a nabíječka nabíjení přerušovala. Protože jsem si nebyl jistý úspěchem reklamace v Číně, zkusil jsem alespoň minimalizovat škody a vadný článek ze sady vyjmout. Nový o stejné kapacitě jsem neměl, takže jsem z tříčlánku udělal dvoučlánek. Podívejte se

Nejprve velmi opatrně odstraníme vrchní plastový obal ve kterém jsou články zabalené. Nejvrchnější část je možné zničit, ostatní je třeba rozebrat tak aby se co možná nejméně poškodily, protože je budeme znovu používat !

Vadný byl prostřední článek. Když jsem přemýšlel jak jej odstraním, nejprve mne napadlo použít pájku a odsávačku. Ale vzhledem k tomu, že při odsávání většího množství cínu dochází k vypadávání zbytků z odsávačky, obával jsem se zkratu, takže pájení jsem nakonec zavrhnul. Štípací kleště by byly vhodné, ale jsou příliš velké a mohly by způsobit zkrat některého z článků. Nakonec jsem přišel na to, že vývody jsou velmi měkké a dají se přestřihnout obyčejnými nůžkami na nehty, které se lépe vejdou mezi články. Přesto se mi podařilo krátkodobě zkratovat jeden z dobrých článků. Naštěstí jen na okamžik, takže se článek nepoškodil. Je nutné být maximálně opatrný, při zkratu může dojít nejen ke zničení článků, ale také ke zranění a požáru !! Neustále přemýšlejte o dalším pohybu který hodláte udělat, zda nemůže způsobit zkrat ! Myslete na to, že články jsou propojené spoji na destičce a jsou neustále pod napětím.

Ze spodu jsem odstřižené vývody zaizoloval, namísto vadného článku jsem vložil kus EPP aby se zachoval tvar a nedocházelo k deformaci článků. Lepší by bylo celou sadu kompletně rozebrat, odpájet od desky všechny články, destičku zmenšit a zapájet dobré články zpět. Sice by se zmenšil rozměr, ale je to příliš pracné a každá manipulace s články navíc, zvyšuje riziko že články poškodíme nadměrným zahříváním při pájení nebo zkratem při manipulaci s pájkou a pod. Zvolil jsem proto jednodužší variantu, ponechal jsem desku jak byla, pouze jsem namísto vadného článku zapájel drátovou propojku. POZOR ! Je nutné zvolit dostatečně silný vodič se silikonovou izolací, který snese vysoké proudy. Slabý vodič by se mohl zahřívat i roztavit a poškodit tak nejen sadu (zkrat) ale i model !!

Nakonec jsem vše důkladně zaizoloval a vrátil zpet obal který jsem zajistil lepící páskou s tkaninou. Akumulátor jsem nabil bez problémlů a vypadá to že celá akce skončila úspěšně.

Oprava Li-pol aku sady 3s1p

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek