Oprava LCD monitoru Fujitsu Siemens P19

Vlastním sice už postarší, ale stále dobrý monitor Fujitsu Siemens P19.

Co se stalo. Jednoho dne jsem přišel k PC, zapnul monitor a na obrazovce se nic neukázalo. Vedle zapínacího tlačítka na přední straně monitoru je signalizační LED, která pravidelně modře blikala. Nepomáhalo vypnutí/zapnutí ani vytažení ze zásuvky. Když jsem v tomto stavu monitor ponechal delší dobu (15 – 40 minut) nakonec naskočil. Toto se ale opakovalo po každém zapnutí nebo po každé, kdy se dostal na delší dobu do StandBy režimu.

Navíc se mi zdálo, že doba náběhu se prodlužuje.

Na internetu jsem se dočetl, že obvyklou poruchou LCD monitorů jsou vadné elektrolytické kondenzátory. Řekl jsem si, nejde zapnout, pravidelně bliká power led, jakoby nemohl nastartovat zdroj. Podívám se dovnitř, vadný kondenzátor je na první pohled rozpoznatelný. Navíc monitor stál v době nákupu 14000,- takže jentak vyhodit jsem ho nechtěl.

Odmontoval jsem zadní kryt monitoru, pod ním pak plechový kryt elektroniky a bingo ! Tři kondenzátory nafouklé jak králík po housence. Z jednoho dokonce slabě vytékal elektrolyt. Dva kondenzátory 470uF/25V a jeden 1500uF/10V. 470uF/25V mám doma zásobu, horší to bylo s tím třetím. Mám tu starou základní desku, na které je několik kondenzátorů 1500uF/6,3V. Byl jsem ale líný měřit napětí abych zjistil zda je mohu použít, tak jsem raději oprášil své chabé znalosti elektroniky ze školních let a složil jsem potřebnou kapacitu ze dvou paralelně spojených kondenzátorů 1000uF a 470uF /10V resp 25V.

A světe div se, ono to funguje. A pak že se dnešní elektronika už nedá opravovat a rovnou se vyhazuje a nahrazuje novou. To jsou jen marketingové tlaky prodejních oddělení. Oprava vyjde bratru na 20,- kč a hodinu a půl práce.

POZOR !!!!! V monitoru je vysoké napětí a pracujete přímo s jeho zdrojem. Dbejte proto zásad bezpečnosti práce s elektrickým zařízením a pokud nemáte elektrotechnické vzdělání nebo alespoň bohaté zkušenosti, raději požádejte zkušeného kolegu nebo kamaráda o pomoc.

Oprava LCD monitoru Fujitsu Siemens P19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek