Nabíjecí stanice MZ

  • Autor zapojení: Miloš Zajíc
  • Nabíjecí proud: 3x – 0,35A : 0,75A : 1A
  • Nabíjecí napětí: 3x – 12,6 V
  • Napájecí napětí: 220V ~

Protože nabíječ od Miloše Zajíce má omezený maximální nabíjecí proud na 1A, akumulátory větších kapacit se nabíjejí déle než je tomu při nabíjení 1C. Proto jsem se rozhodl postavit více nabíječek a zabudovat je do společné skříňky. Vznikla tak nabíjecí stanice schopná nabíjet současně tři akumulátory dvou nebo tříčlánkové libovolných kapacit a kombinací. Tím se částečně kompenzuje delší nabíjecí doba, díky omezenému nabíjecímu proudu. Protože tři nabíječky současně mohou odebírat až 3A, musel jsem se poohlédnout po silnějším zdroji napájecího napětí. Původní trafo od vláčků PIKO na takový odběr nestačilo. V šuplíku jsem čistě náhodou našel toroidní transformátor 2x24V ještě z dob mých pokusů s hifi zesilovači. Usměrňovací diody i filtrační kondenzátory jsem také již měl. Nakoupil jsem tedy tři stabilizátory LS78S15, několik chladičů a součástky na nabíječe a omezovače napětí. Plošné spoje jsem okopíroval trojmo na vetší desku, přidal nějaké svorkovnice a konektory pro nabíjení. Vše jsem vestavěl do černé plastové krabičky z GM elektronik. Nabíjecí stanice mi takto slouží již více než 2 roky. Za tu dobu nevybuchl žádný akumulátor.

Po čase jsem se rozhodl koupit ještě universální procesorový nabíječ/vybíječ pro větší proudy. Ten vyžaduje externí napájení. Zakoupil jsem zdroj pro PC a vestavěl jej do krabice spolu s nabíjecí stanicí. Vyvedl jsem ven +12V a -12v pro napájení externí ho nabíječe.

PC zdroj bylo třeba upravit. Nejprve jsem odpájel všechny výstupní vodiče, potom jsem na výstup +5V připojil zátěž cca 0,6A ( dvě 6V žárovky 0,3A ), bez které některé PC zdroje nefunguji. Pak jsem desku plošného spoje připevnil do krabičky nabíjecí stanice a ventilátor z PC zdroje použil ke chlazení celého zařízení.

Orientačně uvádím i ceny jednotlivých součástí:

1x PC zdroj – 450,- Kč
3x nabíječ MZ – 300,- Kč
3x omezovač napětí (balancer) MZ – 510,- Kč
1x Toroidní trafo 2×24 V – 600,- Kč
3x stabilizátor 78S15 – 36,- Kč
Ostatní materiál ( chaldiče, krabička, konektory ) – 350,- Kč
Nabíječ procesorový s balancerem G.T. Power A6 z HK – 1224,- Kč
Celkem náklady: 3470,- Kč ( 2246,- Kč bez nabíječe G.T. Power )

Nabíjecí stanice MZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek