Nabíječ Li-ion / Li-pol akumulátorů

  • Autor zapojení: Miloš Zajíc
  • Nabíjecí proud: 0,35A : 0,75A : 1A
  • Nabíjecí napětí: 8,4 V ( 2 článek ) : 12,6 V ( 3 článek )
  • Napájecí napětí: 12V resp. 18V ( pro 3článek )

Každý začínající modelář časem narazí na problém nabíjení akumulátorů. Zatímco sady pro začátečníky obvykle obsahují i nabíječ akumulátoru, u pokročilejších modelu a modelů vlastní konstrukce si musíme nějaký ten nabíječ pořídit samostatně.

Nabíjení Li-ion a Li-pol akumulátorů se velmi liší od méně náročných Ni-MH akumulátoru a vyžaduje přísnější dodržování nabíjecích parametrů. Nebezpečnost Li-pol akumulátorů spočívá v jejich relativně snadném vzplanutí a následné explozi. Je nutné příliš nepřekračovat nabíjecí proud a dodržovat max. povolené napětí na článek. Důležité je proto při nabíjení sledovat napětí každého článku v sadě samostatně. K tomuto účelu jsou akumulátorové sady vybaveny servisním konektorem na který jsou vyvedeny póly každého článku sady. Pro tento účel se používají tzv. balancery. Nabíjení bez balanceru je sice možné, ale riziko zničení celé sady je vysoké.

Kvalitní universální nabíječe stojí obvykle hodně peněz. Pro začínajícího modeláře je to investice v ceně jednoho až dvou modelů. Když jsem přešel na napájení Fíka Li-poly akumulátorem, investice ve výši 3000,- kč za nabíječ byla nereálná. Tak jsem začal hledat levnější variantu. A našel jsem. Je to sice určeno pro zkušeného elektromechanika, ale náklady na výrobu jsou nepatrné. Nabíječ cca 100,- kč balancer cca 150-200 kč pro tříčlánek. Zdaleka se takový nabíječ nevyrovná drahým procesorovým nabíječům, ale akumulátory nabije dobře a to je podstatné.

Vyrobil jsem si tedy jeden takový nabíječ a balancer a používal nějakou dobu. Jak přibývalo letadel a akumulátorů k nabití, začal jsem uvažovat o stavbě dalších nabíječu, abych mohl nabíjet více akumulátorů současně. Tu se zrodila myšlenka na jednoduchou nabíjecí stanici, kterou popíšu v samostatném článku.

!!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!!

Pokud máte někdo zájem o stavbu vlastní nabíječky, musím zde vyslovit toto varování: konstrukce ani zapojení nabíječe nejsou složité, přesto lze stavbu doporučit pouze zkušeným elektromechanikům nebo radioamatérům. Nebezpečí spočívá v nutnosti poměrně přesného nastavení parametrů nabíjení a hrozící explozi nabíjených akumulátorů v případě chyby. Pokud nemáte kvalitní voltmetr, a dostatek zkušeností, raději stavbu přenechte někomu jinému !!!

!!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!! VAROVÁNÍ !!!

Nabíječ Li-ion / Li-pol akumulátorů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek