Jak připojit vysílač k PC ?

Přes zvukovou kartu !!

Na trhu existuje mnoho zajímavých simulátorů pro RC modeláře. Od těch nejjednodužších dostupných jako freeware až po sofistikované komerční produkty. Některé komerční simulátory, jako např. Phoenix vyžadují USB klíč dodávaný přímo s instalačním CD. U těchto simulátorů neni nutné řešit připojení jinak, protože adaptér je nedílnou součastí dodávky.

Existují na trhu také simulátory, které umožňují připojení obyčejného joysticku, např. komerční ClearView nebo oblíbený freeware FMS. U těchto simulátorů je třeba vyřešit problém, jak dostat signál PPM/PPC z vysílače do PC a převést ho na hodnoty výchylek joystiku. Existují v podstatě dvě řešení, hardwarové a softwarové. Na internetu lze zakoupit různé USB adaptéry i nalézt návody na stavbu takových adaptérů za pomoci mikroprocesorů PIC. Obě řešení mají hlavní nevýhodu, trvá to dlouho. Buď čekáte na dodávku zakoupeného zboží nebo musíte věnovat nemalé úsilí samotné stavbě takového adaptéru.

Hledal jsem na internetu nějakou jednodužší variantu a našel ji. Je to software nazvaný PPJoy který snímá PPM impulzy z paralelního portu a převádí je na pohyby joystiku. Pracuje vlastně jako joystick driver pro RC vysílač. Toto řešení používám již dlouho.

Nic netrvá věčně. Upgrade PC přinesl krom skvělého výkonu také jednu nepříjemnost. Nové PC není vybaveno paralelním portem. Paralelnímu portu proste odzvonilo. Jako první mne napadlo, že teď už se nákupu nebo stavbě USB adaptéru nevyhnu. Přesto jsem se ještě jednou pustil do hledání nějakého elegantního softwarového řešení. A byl jsem úspěšný. Našel jsem softwarový převodník PPL pulzu snímaných ze vstupu zvukové karty, které jsou dále předávány driveru PPJoy a dál už to funguje jako dříve. Bezva !

Jediné co je třeba udělat v oblasti hardware, je sehnat příslušný konektor k vašemu vysílači a zabudovat do něj napěťové přizpůsobení pro vstup zvukové karty ( napěťový dělič ). Ja jsem s výhodou využil dříve zhotoveného PC osciloskopu.

Vše funguje perfektně, v mém simulátoru ClearView jsem již nalétal několik hodin a nezaznamenal jsem žádný problém. Podle autorů tohoto řešení by vše mělo fungovat i ve FMS bez problémů. Simulátor ClearView dokonce uvádí podporu tomuto zapojení na svých stránkách.

Simulátor ClearView sice nedosahuje takovych kvalit jako výše zmíněný Phoenix nebo AFPD. Ale rozhodně jde o lepší řešení než například FMS přičemž cena ClearView je proti konkurentům třetinová. Celý simulátor ovladaný vaším vysílačem pořídíte za $40 + cena za konektor k vašemu vysílači. Phoenix stoji $129 + přepravné, AFPD $179 +  přepravné, RealFlight $200 +  přepravné

Jak připojit vysílač k PC ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek