Belanka 480

  • Název: Bellanca 480
  • Výrobce: P&C model ?
  • Typ modelu: RTF kit
  • Obtížnost: začátečník
  • Rozpětí křídel: 1020 mm
  • Délka: 750 mm
  • Hmotnost: 600 g
  • Motor: 480 , E-max CF2822, AXI 2217/12, RAY C2836/10
  • Aku: Ni-Mh 1100 mAh , Li-Poly 3s1p 1800 mAh
  • Ovládání: motor výškovka směrovka , křidélka [ klapky ]

Jestliže jsem se na Fíkovi učil základům elektromodelářské práce, pak Belanka pro mne byla již průmyslovkou. Už při pořízení modelu jsem na doporučení kamaráda přešel rovnou do přestavby na střídavý pohon. Nakoupil jsem tedy jen některé náhradní díly a ostatní střídavé vybavení.

Sestavení modelu není náročné. Pozor je třeba dávat při lepení zadních ploch. Při přestavbě je nejtěžším momentem výroba motorové přepážky s vyosením motoru. Belanka se střídavým pohonem létá výborně. Ani pro začátečníka není příliš obtížné s Belankou letět i obstojně přistát. Nehodám se samozřejmě začátečník nevyhne a tak spolu s řízením získává postupně zkušenosti i s opravami modelu z EPS materiálu.

Po nějakém čase přišly na řadu krom oprav také úpravy. Jako první jsem se pustil do eliminace vzepětí křídla a instalace křidélek. Křídlo bylo třeba nejprve rozříznout napříč v místě ohybu do vzepětí a pak vyrobit z polystyrenu klínky na vyplnění mezery vzniklé narovnáním částí křídla v řezu. I zde jsem nabral celou řadu zkušeností s konstrukcí z polystyrenu, táhel, propojením serv a kombinací mixů křidélka – výškovka, křidélka – směrovka.

Když už si začnete myslet, že vám to ovládání modelu docela jde, obvykle ztratíte koncentraci a vážnější nehodna na sebe nenechá dlouho čekat. Po jedné takové jsem se vypravil do obchodu pro náhradní trup. „Nejsou“ zněla odpověď prodavače, „nevím kdy budou“, dodal. Co naplat, nezbývá než postoupit na další level modelařiny a trup s pomocí překližky, balsy a zbytků polystyrenu nějak zrekonstruovat. Při té příležitosti jsem se rozhodl vyzkoušet konstrukci a účinnost klapek. Zkrátil jsem proto křidélka a na uvolněné místo připevnil klapky.

Náhrada polystyrenu překližkou přináší výhody i nevýhody. Vyšší pevnost je vykoupena vyšší hmotností. To vyžaduje silnější pohon. Koupil jsem nový motor Ray 3826/10 a regulátor Dualsky 30A. V této úpravě nalétala Belanka několik úspěšných hodin. Nic ale netrvá věčně, ani takto zpevněná Belanka nevydrží všechno. S kolegou jsme létali současně na jednom malém letišti. On s vrtulníkem, já s Belankou. V jednu chvíli mi vrtulník nějak podivně zasvištěl nad hlavou, já se lekl, otočil a Belanka si to neřízena namířila kolmo k zemi. Střet se suchem ztvrdlou ornici dopadl pro Belanku katastrofálně a já jsem se rozhodl v dalších opravách již nepokračovat.

Belanka 480

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek